Rozległy obszar Jury Krakowsko – Częstochowskiej to pod względem turystycznym niezwykle ciekawy teren. Jego walory przyrodnicze i kulturowe urzekły już niejednego odwiedzającego te strony.

Liczne białe, wapienne skały, zamki obronne oraz ruiny warowni zatopione niejednokrotnie w rozległych lasach , tworzą przepiękne krajobrazy. Ze względu na liczne skały oraz jaskinie, do których jest dosyć łatwy dostęp, regularnie przyjeżdża w te strony wspinacze i speleolodzy.

WSPINACZKOWY RAJ

Obszar Jury, który ciągnie się od Krakowa aż po Częstochowę to największy rejon wspinaczkowy w kraju. Już w latach 30 poprzedniego wieku taternicy mocno eksplorowali podkrakowskie skały. Byli to tak zwani ‘Pokutnicy’ (stąd np. droga o nazwie ‘Komin Pokutników’). To tutaj ćwiczyli technikę i umiejętności by potem wspinać się w Tatrach. Jedne z najstarszych dróg można znaleźć w Dolinie Bolechowickiej oraz w Dolinie Kobylańskiej np. Rysa Wallischa, Rysa Sokołowskiego czy Prawe Łaziki. Dziś już mocno ‘wyślizgane’ ale wciąż piękne i chętnie zdobywane drogi przez kolejne pokolenia.

Choć dzisiaj grono wspinaczy coraz bardziej się powiększa, to także liczba dróg wspinaczkowych rośnie. Z roku na rok ekiperzy odkrywają nowe skały, nowe linie, by utworzyć nowe wyzwania dla amatorów tego pięknego sportu. Warto dodać że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jura Krakowsko – Częstochowska obfituje w różnorodne trudności dróg. Zarówno początkujący jak i mocno zaawansowani będą mieli ciekawe propozycje na nowe projekty. Oprócz obitych dróg również miłośnicy tradów znajdą tutaj coś dla siebie, chociaż tych propozycji jest dużo mniej.

Wiele rejonów oferuje bardzo różnorodne wspinanie pod względem trudności oraz formacji. Miłośnicy płyt i dziurek znajdą z pewnością coś dla siebie, trochę trudniej z przewieszeniami ale takie skały też znajdują się na Jurze. Gdzie zatem warto pojechać? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych rejonów które z pewnością warto odwiedzić.

Mirów – piękny rejon znajdujący się na Jurze środkowej. Rozciąga się od zamku w Bobolicach do zamku w Mirowie. Liczne rozrzucone skałki oferują wspinanie na drogach od III do….. Różnorodna wystawa ścian, sprawia że nawet w upalny dzień można znaleźć tutaj zacienione ściany. W pobliżu Mirowa znajduję się także Łutowiec mniej znany rejon jednak także warty odwiedzenia.

Słoneczne Skały – duża grupa skalna niedaleko Krakowa ( ok. 40minut jazdy samochodem) Bardzo chętnie odwiedzania w tygodniu jako rejon ‘po pracy’. Również w weekendy przyjeżdża tam dużo wspinaczy. Oprócz pięknych dróg o różnorodnych wycenach, to doskonałe miejsce na niedzielny piknik.

Dolina Wierciny – to miejsce oferuje jak na Jurę zupełnie unikatowe wspinanie, przypomina westowe to wspinanie. Nie mam zbyt wielu łatwych dróg. Jednak dla amatorów którzy osiągnęli już poziom Vi – VI.1 znajdą naprawdę ciekawe propozycje. Doskonałe miejsce na letnie upały gdyż skały znajdują się w lesie.

Olsztyn – to ciekawy rejon w pobliżu Częstochowy z Olsztyńskim zamkiem w tle. Zróżnicowany pod względem trudności oraz formy, od płyt, przez filary po rysy, których nie brakuje dla miłośników tradowego wspinania.

Dolina Bolechowicka – jeden z najstarszych rejonów wspinaczkowych. Prawie każda droga to klasyk. Łatwe propozycje są już co prawda mocno wyślizgane ale wciąż przyciągają swoją urodą. Znajdują się tam m. in. Chiński Maharadżą czy Abazy.

JASKINIOWY ZAWRÓT GŁOWY

Jura to nie tylko wspinanie, ale także jaskinie. Te wapienne skały kryją w sobie mnóstwo tajemniczych miejsc. Znajduje się tu kilka jaskiń, które są udostępnione turystom i można je zwiedzać z przewodnikiem. Są one całkowicie bezpieczne i nie wymagają specjalnego sprzętu czy umiejętności. Najbardziej znane to jaskinia Łokietka i jaskinia Nietoperzowa. Oprócz tego znajduje się wiele jaskiń do których potrzebny jest już specjalistyczny sprzęt, wiedza i doświadczenie grotołaza by móc je bezpiecznie eksprolować. Oczywiście, nie do wszystkich jaskiń można wejść. Wiele z nich jeszcze nie zostało dokładnie zbadanych. Obecnie opisanych jest ok 160 jaskiń. Oto niektóre z nich:

Jaskinia Łokietka – jedna z najbardziej znanych jaskiń na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym. Według legendy chował się tam Władysław Łokietek. Duża jaskinia z dużymi salami, dostępna dla każdego.

Jaskinia Nietoperzowa – znajduję się w Jerzmanowicach w dolinkach podkrakowski. To jedna z największych jaskiń Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Podczas eksploracji odnaleziono tam oznaki pierwszego homo sapiens z okresu paleolitycznego, będący łowcami niedźwiedzi.

Szeroki Awen – to jedna z najgłębszych jaskiń o charakterze szczelinowym na Jurze. Deniwelacja sięga 59m. Potrzebny jest już specjalistyczny sprzęt i doświadczenie by móc przejść ją w całości. W środku często można spotkać zimujące nietoperze.

Szeptunów (Szmaragdowa) – leży na północ od Częstochowy w gminie Rędziny. Jest to jaskinia o rozwinięciu horyzontalnym. Łatwy dostęp zapewnia wymurowane wejście. Znajduje się tam w jednej z sal jeziorko, w którym poziom wody może się zmieniać nawet o 2m.

Facebook