Jura Krakowsko – Częstochowska to rozległe tereny na skraju województw Małopolskiego i Śląskiego. Piękne leśne krajobrazy, wapienne ostańce oraz liczne warownie i zamki tworzą niezwykle atrakcyjne turystyczny region.

To właśnie tutaj znajduję się pieszy Szlak Orlich Gniazd. Został on utworzony i opisany przez Kazimierza Sosnowskiego już w roku 1950 i oznaczony kolorem czerwonym. Swoją nazwę zawdzięcza zamkom, które zazwyczaj budowane były na trudno dostępnych wysokich wapiennych skałach lub szczytach wzgórz.

Jak to to się zaczęło?

Swój początek ma w Krakowie, w dzielnicy Prądnik Biały przy pętli tramwajowej. Biegnie aż 163,9km przez wyżynę Krakowsko – Częstochowską a ostatnim punktem jest Stary Rynek w Częstochowie. Szlak łączy kilkanaście twierdz murowanych, które zostały wybudowane za czasów Króla Kazimierza Wielkiego, który jak mówi przysłowie ‘ zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną’. Miały one na celu chronić szlaki handlowe oraz ówczesną stolicę Polski – Kraków. Są doskonałym świadectwem dawnej potęgi oraz burzliwej historii Rzeczypospolitej. Dziś niestety większość z nich to ruiny ale część z nich zachowało się w dobrym stanie lub zostały odnowione. Często są tłem dla licznych imprez plenerowych odbywających się w tej części Polski.

Najciekawsze miejsca

Kilka z nich to istne perełki, które koniecznie trzeba zobaczyć m.in.: zamek w Ogrodzieńcu, w Bobolicach, Mirowie, Korzkwi, Ojcowie, Rabsztynie czy Pieskowej Skale. Oprócz tego warto także zatrzymać się przy ostańcach wapiennych, które tworzą ciekawe formy, jak Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale, Brama Bolechowicka w Bolechowicach czy Okiennik Wielki w Skarżycach. Na tych terenach są także liczne jaskinie, część z nich jest udostępniona dla turystów. Na pewno warto zwiedzić jaskinie Wierzchowską Górna w Wierzchowie, Jaskinie Nietoperzową w Jerzmanowicach czy Grotę Łokietka w Ojcowie.

Trasa Szlaku Orlich Gniazd

Przebieg pieszego Szlaku Orlich Gniazd : Kraków (Prądnik Biały) – Korzkiew – Ojców – Rabsztyn – Bydlin – Dolina Wodąca – Smoleń – Pilica – Podzamcze – Okiennik Wielki – Morsko – Góra Zborów – Bobolice – Mirów – Ostrężnik – Rezerwat Parkowe – Złoty Potok – Zrębice – Rezerwat Sokole Góry – Olsztyn – Kusięta – Rezerwat Zielona Góra – Częstochowa (Stary Rynek).

Oprócz pieszego Szlaku Orlich Gniazd, wyznaczono także szlak rowerowy. Świetnym uzupełnieniem jest oznaczony na niebiesko Szlak Warowni Jurajskich. 

 

Facebook