PRO IT
HomeNewsLinksContact UsSearch

Wieści RSS

Gadu-Gadu

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Użytkowników : 210
Artykułów : 354
Odsłon : 1422448

Wiodące marki

Asus

3COM

Kyocera

CISCO

 

iCloud i atak hakera. Apple krytykowane za politykę bezpieczeństwa PDF Drukuj Email
wtorek, 07 sierpnia 2012 08:51

Dziennikarz Mat Honan padł ofiarą bardzo perfidnego ataku hakera, który w kilka minut wyczyścił jego dane przechowywane na posiadanym przez niego sprzęcie Apple. Po tym zdarzeniu ostrej krytyce poddana została polityka bezpieczeństwa firmy z Cupertino.

 

iCloud i atak hakera


W ten weekend Mat Honan, były redaktor serwisu Gizomodo, padł ofiarą perfidnego ataku hakera, który uzyskał dostęp do jego konta iCloud. W kilka minut później wyczyścił on pamięć jego iPhone’a, iPada i MacBooka Air. Atakujący pokusił się również o przejęcie należących do Honana kont Google'a i Twittera. Co więcej, za pośrednictwem tego drugiego udostępnił przypadkowym osobom dane do jego karty kredytowej.


Jak haker to zrobił?

Jak się okazało, ofiara używała składające się z siedmiu znaków hasło alfanumeryczne tylko do usługi iCloud. Niestety wbrew zaleceniom specjalistów nigdy go nie zmieniała. Co więcej, bezgranicznie ufała chmurze w związku z czym nie wykonywała backupu swoich bardzo cennych danych (np. zdjęć).

Honan w zamieszczonym w serwisie Emptyage wpisie opisał swoją nieprzyjemną przygodę. Jakiś czas potem zamieścił jednak uaktualnienie o następującej treści:

"Wiem jak to wszystko przebiegło. Mam potwierdzenie zarówno ze strony hakera, jak i Apple. Nie jest to powiązane z hasłem. On zdobył je za pośrednictwem wsparcia technicznego Apple i pewnej sprytnej społecznej techniki, która pozwoliła mu ominąć pytania zabezpieczające. Apple ma mojego MacBooka i próbuje odzyskać moje dane. Wracam do wszystkich moich ko

nt, o których wiem, że zostały zablokowane"

Wpis ten spowodował, że wielu znanych dziennikarzy poddało ostrej krytyce politykę bezpieczeństwa stosowaną przez Apple. Jednym z nich był Nick Farell, który stwierdził, że "bezpieczeństwo iCloud to żart".

W zamieszczonym na łamach serwisu Fudzilla artykule napisał też m.in.:

"Normalnie Apple udawałby, że nic się nie stało. Niestety, dla Apple, fanboy'em, o którym mowa, jest Mat Honan."

Porządna nauczka

Koszmar, który spotkał Mat Honan powinien być przestrogą dla nas wszystkich. Pokazuje bowiem jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych ważnych danych oraz udowadnia, że nie powinniśmy bezgranicznie ufać chmurze (dobrym przykładem jest tutaj historia serwisu MegaUpload).

 
 
Menu główne
Start
Kontakt
Webmastering
Fiskalizacja
Monitoring IP
Wiadomości
Ciekawostki
Serwis
Projekty
Plikownia
Inne menu
Szukaj
Linkownia
Mapa serwisu
Kronika
Webmastering

Webmastering

Fiskalizacja

Fiskalizacja