PRO IT
HomeNewsLinksContact UsSearch

Wieści RSS

Gadu-Gadu

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Statystyka

Użytkowników : 210
Artykułów : 354
Odsłon : 1432675

Wiodące marki

Asus

3COM

Kyocera

CISCO

 

ASUS ROG MATRIX HD 7970: overclockerska karta graficzna - bliższe spojrzenie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 czerwca 2012 12:31

ASUS planuje wzbogacić swoją ofertę kart graficznych o model ROG MATRIX HD 7970, który zostanie wyposażony w rozbudowaną sekcję zasilania, funkcjonalności ułatwiające ekstremalne podkręcanie oraz sześć wyjść wideo kompatybilnych z technologią Eyefinity 6.

Asus ROG Matrix 7970Początek czerwca upłynął pod znakiem targów Computex 2012, gdzie można było zobaczyć sporo interesujących podzespołów komputerowych. Jednym z nich była overclockerska karta graficzna ASUS Radeon HD 7970, umożliwiająca wyświetlanie obrazu na sześciu monitorach jednocześnie.

Co prawda model ten jeszcze nie pojawił się w sprzedaży, ale jeden z użytkowników portalu ASUS Republic of Gamers postanowił mu się trochę bliżej przyjrzeć.

ASUS ROG MATRIX HD 7970 należy do niereferencyjnych konstrukcji i pracuje z podniesionymi zegarami. Niestety ich wartości zostaną ujawnione dopiero podczas premiery. Na powiększonym laminacie zamontowano rdzeń Tahiti XT lub XT2 z 2048procesorami strumieniowymi oraz 3 GB pamięci GDDR5 o 384-bitowym interfejsie.


Na uwagę zasługuje 20-fazowa sekcja zasilania DIGI+ VRM, na którą składają się komponenty zgodne z technologią Super Alloy Power. Dodatkowo producent zastosował dwa 8-pinowe gniazda zasilające.

Prawdziwych overclockerów powinny zainteresować punkty pomiarowe napięć oraz technologia VGA Hotwire. Umożliwia ona podłączenia karty do płyt głównych ASUS ROG Extreme (Rampage IV Extreme lub Maximus V Extreme) i dodatkowe zwiększenie napięć zasilających.

Podobne rozwiązanie mogliśmy spotkać w modelu Radeon HD 7970 DirectCU II, ale w nim overclocker zmuszony był do przylutowania przewodu – tutaj zostało udostępnione dla niego specjalne złącze.

Tuż przy gniazdach dodatkowego zasilania znalazła się sekcja TweakIT. W jej skład wchodzą cztery przydatne przyciski - dwa do regulacji napięć zasilających, jeden czerwony do zwiększenia prędkości obrotowej wentylatorów oraz jeden do przywracania domyślnych ustawień

po podkręcaniu.

O odpowiednie temperatury akceleratora dba autorski układ DirectCU II, który zajmuje trzy miejsca dla kart rozszerzeń. Wykorzystuje on aluminiowy radiator, pięć miedzianych ciepłowodów oraz dwa 80 mm wentylatory. Dodatkowo na kościach pamięci i sekcji zasilania zamontowano płaski radiator, a rewers laminatu wzmocniono płytką backplate.

Całość schowano pod efektowną obudową, na której grzbiecie znalazło się podświetlane logo MATRIX (MATRIX LED Load Indicator) – w zależności od obciążenia zmienia ono swój kolor.


Na śledziu ulokowano dwa wyjścia DVI i cztery wyjścia DisplayPort, które umożliwiają wyświetlanie obrazu na sześciu monitorach w trybie Eyefinity 6. W razie potrzeby można połączyć cztery takie karty, a służą do tego dwa złącza CrossFire.

Premiera modelu ASUS ROG MATRIX HD 7970 została zaplanowana na trzeci kwartał tego roku, ale nie wiadomo jeszcze ile wyniesie jego cena.

 
 
Menu główne
Start
Kontakt
Webmastering
Fiskalizacja
Monitoring IP
Wiadomości
Ciekawostki
Serwis
Projekty
Plikownia
Inne menu
Szukaj
Linkownia
Mapa serwisu
Kronika
Webmastering

Webmastering

Fiskalizacja

Fiskalizacja